Czego nie można robić po botoksie Bezpieczeństwo po zabiegu

Czego nie można robić po botoksie? Bezpieczeństwo po zabiegu

2023-12-15 admin

Botoks jest aktualnie jednym z najchętniej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej, którego celem jest redukcja zmarszczek. Nowoczesne technologie pozwalają na bezpieczne wykonanie całej procedury, jednak dla zwiększenia efektu pacjenci muszą przestrzegać pozabiegowych zaleceń specjalisty. Jeżeli myślisz nad tym, aby wykonać botoks, jeszcze przed wizytą w klinice zapoznaj się z zaleceniami, dotyczącymi tego, czego nie wolno robić po botoksie.

Czym jest botoks? Krótkie wyjaśnienie

W celu dokładnego zrozumienia, dlaczego niektórych czynności nie wolno wykonywać po botoksie, warto zrozumieć, na czym dokładnie polega zabieg. Botoks, to zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej mający na celu wygładzenie zmarszczek. Cała procedura trwa zazwyczaj  kilkanaście minut i polega na wstrzyknięciu toksyny w miejsce, które ma zostać wygładzone, np. w lwią zmarszczkę, linie poprzeczne czoła czy okolice oczu lub ust.

Warto zaznaczyć, że botoks nie wypełnia ubytków tkankowych. Zadaniem toksyny jest zahamowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co powoduje, że mięśnie przestają się intensywnie kurczyć i rozkurczać. Takie ruchy mięśni prowadzą właśnie do powstawania zmarszczek, a więc ich zatrzymanie sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne i nie pogłębiają się. Działanie przeciwzmarszczkowe botoksu może utrzymać się nawet do kilku miesięcy, jednak tylko wtedy, gdy pacjent będzie dokładnie przestrzegał zaleceń specjalisty. Wśród rekomendacji znajdzie się też parę czynności, których nie powinno się robić przez jakiś czas po zabiegu botoksu.

Czego nie robić po botoksie? Zasady

Jeżeli planujesz botoks po raz pierwszy w życiu, z pewnością odczuwasz pewne obawy i wątpliwości. I choć dobrzy specjaliści, którzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt wiedzą, jak przeprowadzać botoks z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, istnieje szereg zaleceń, których należy przestrzegać, aby utrwalić efekty i zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym.

Zasada nr 1: Bezpośrednio po zabiegu nie schylaj się i nie kładź przez minimum 4 godziny

Zaleca się, aby przez ok. 4 godziny po wykonaniu botoksu nie pochylać głowy, dlatego najlepiej bezpośrednio po zabiegu zająć się czymś, co można robić w pozycji pionowej, np. siedzącej. Skąd wzięło się takie zalecenie? Główną przyczyną jest fakt, że botoks rozprowadza się w skórze i mięśniach. Jeżeli toksyna ma rozprowadzić się równomiernie, najlepiej zachować pozycję naturalną. Co więcej, nie zaleca się w tym czasie także spać, ponieważ podczas snu nie kontrolujesz pozycji, przez co możesz nieświadomie ucisnąć obszar poddany zabiegowi i zniweczyć efekty.

Zasada nr 2: Nie wykonuj zabiegów kosmetycznych przez ok. 14 dni po zabiegu

Miejsce, w które wstrzyknięto toksynę, nie powinno być masowane, dotykane, ani poddawane innym zabiegom kosmetycznym przez ok. 2 tygodnie po wykonaniu botoksu. Wszelka ingerencja w skórę, między innymi rozgrzanie, działanie laserów lub fal radiowych, może sprawić, że toksyna nie zadziała. Co więcej, nakładanie kosmetyków, szczególnie z zawartością kwasów, może dodatkowo podrażnić skórę po iniekcji.

Zasada nr 3: Jeżeli planujesz lot samolotem, wstrzymaj się z botoksem

Przez ok. 24 godziny po wykonaniu botoksu nie wolno latać samolotem. Zmiana ciśnienia w trakcie lotu może niekorzystnie wpłynąć na efektywność toksyny. Dla pewności, że zabieg przyniesie jak najlepsze efekty, najlepiej odłożyć lot na ok. 48 godzin po zabiegu.

Czy po botoksie można pić alkohol?

Jeżeli chodzi o botoks i alkohol, zasada wygląda podobnie, jak w przypadku lotu samolotem. Procenty podnoszą ciśnienie, a więc również mogą zaburzyć działanie toksyny, dlatego przez 24-48 godzin po zabiegu nie wolno pić alkoholu.

Czego jeszcze nie można robić po botoksie?

Oprócz wyżej wymienionych, po zabiegu botoksu nie powinnaś:

  • wykonywać ćwiczeń fizycznych: przez ok. 7 dni należy unikać intensywnych treningów, a przez 24 godziny po zabiegu nie powinno się ćwiczyć w ogóle;
  • przebywać w wysokich temperaturach: botoks najlepiej wykonać w okresie jesień-wiosna, gdy temperatury nie są zbyt wysokie; należy też na kilka dni zrezygnować z sauny, solarium, opalania.

Jeżeli interesuje Cię botoks w Warszawie, bezpieczny zabieg można wykonać w naszym Centrum Medycznym Wileńska.

 

Call Now Button