Centrum Medyczne Wileńska

Cytologia Warszawa 

Badanie cytologiczne przeprowadzamy w Gabinecie działającym przy Centrum Medycznym Wileńska. Ofertę profilaktyki zdrowia kierujemy do Pacjentek z Warszawy i okolicy. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. 

Każdego dnia 10 Polek staje w obliczu diagnozy, która zmienia całe ich życie. Tymczasem, dzięki prostemu i szybkiemu badaniu możemy znacząco obniżyć ryzyko zachorowania. Rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, które można wykryć na etapie przedinwazyjnym, co daje możliwość całkowitego wyleczenia. 

Cytologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym wykonywanym u kobiet. Polega na analizie komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Dzięki cytologii możemy wykryć ewentualną obecność komórek przedrakowych lub rakowych. Wynik badania nie potwierdza nowotworu, ale może być podstawą do dalszej, pogłębionej diagnostyki w tym kierunku. 

Kiedy robimy cytologię?

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane minimum raz na 3 lata przez każdą kobietę, a w przypadku kobiet należących do grupy zwiększonego ryzyka raka szyjki macicy raz do roku. 

Cytologię najlepiej wykonać w środku cyklu, czyli około 14. dnia. 

Pacjentkami należącymi do grupy podwyższonego ryzyka są:

  • pacjentki z HIV lub HPV, 
  • pacjentki z osłabioną odpornością w wyniku transplantacji, chemioterapii lub regularnego brania kortykosteroidów, 
  • pacjentki palące lub niegdyś palące.

Regularne badanie cytologiczne stanowi podstawę profilaktyki pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem szyki macicy (pozwala na szybkie wykrywanie ewentualnych nawrotów choroby) oraz pacjentek, u których wcześniejsze badanie wykazało obecność komórek wczesnorakowych. 

Kiedy nie wykonujemy badania cytologicznego?

Cytologię wykonuje się w określonym momencie trwania cyklu. O ile środek cyklu jest najbardziej optymalny, o tyle badanie można przeprowadzić także kilka w innych terminach. Należy przy tym pamiętać, że cytologii nie można wykonać:

  • podczas menstruacji, 
  • wcześniej niż 4 dni po zakończeniu menstruacji (ostatnim dniu miesiączki), 
  • później niż 4 dni przed rozpoczęciem menstruacji. 

Cytologia: Jak się przygotować?

Wiele Pacjentek zastanawia się, jak przygotować się do cytologii. Prawidłowe przygotowanie do badania jest kluczowe dla uzyskania wiarygodnego wyniku. Dlatego zaleca się:

  • rezygnację z wszelkich leków dopochwowych oraz irygacji pochwy na co najmniej 4 dni przed badaniem, 
  • rezygnację ze współżycia na dzień przed badaniem, 
  • rezygnację z długich kąpieli w wannie na dzień przed badaniem. 

Cytologia nie jest bolesna, ale może powodować pewien dyskomfort, dlatego w trakcie badania warto spróbować się rozluźnić, dzięki czemu badanie będzie mniej dyskomfortowe. 

Jak długo trzeba czekać  na wyniki cytologii?

Czas oczekiwania na wyniki badania cytologicznego wynosi zazwyczaj od 2 do 3 tygodni. Pobrana próbka jest wysyłana do laboratorium, gdzie specjalista poddaje ją szczegółowemu badaniu, a następnie opisuje.

Call Now Button