Centrum Medyczne Wileńska - Warszawa

Zabieg na trzaskający palec - leczenie

Jedną z dolegliwości, które diagnozujemy i leczymy jest trzaskający palec. Oferujemy leczenie na każdym etapie rozwoju choroby. W początkowych stadiach koncentrujemy się na leczeniu małoinwazyjnym – farmakoterapii i rehabilitacji. W bardziej zaawansowanych przypadkach leczymy zabiegowo przeprowadzając operację zajętych pochewek ścięgnistych i ścięgien.

Trzaskający palce jest wynikiem choroby układu mięśniowo-szkieletowego, charakteryzującej się zapaleniem błony maziowej i pochewki ścięgnistej. Na dolegliwość tą zapadają znacznie częściej mężczyźni niż kobiety, szczególnie podatni są panowie zmagający się z chorobami reumatycznymi takimi jak dna moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów. 

Przypadłość objawia się trudnościami z wyprostowaniem palca, bólem i charakterystycznym trzaskiem. Palec trzaskający w bardziej zaawansowanych stadiach choroby charakteryzuje się również brakiem możliwości jego zgięcia. 

Palec trzaskający: Jakie są przyczyny dolegliwości?

Problem trzaskającego palca może dotyczyć jednego lub kilku palców jednocześnie. Wśród czynników przyczyniających się do rozwoju schorzenia wskazuje się na powtarzające się przeciążenia i mikrourazy ścięgien mięśni zginacza powierzchownego i głębokiego palców. Ścięgna te znajdują się w pochewce ścięgnistej, która utrzymuje ścięgna na miejscu i ułatwia ich ślizg.

Stan zapalny powoduje zmniejszenie przestrzeni w pochewce ścięgnistej i zwiększenie tarcia pomiędzy ścięgnami, co skutkuje problemami z zgięciem i rozprostowaniem palców oraz charakterystycznym dźwiękiem powodowanym przeskakiwaniem ścięgna.  

Trzaskający palec: Leczenie 

Leczenie trzaskającego palca przyjmuje różne formy, co jest zależne przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu. W początkowych stadiach trzaskający palec leczy się poprzez:

  • podawanie środków przeciwzapalnych, 
  • rehabilitację, 
  • zastosowanie iniekcji sterydowych. 

Iniekcje sterydowe podawane bezpośrednio do pochewki ścięgnistej zajętego mięśnia, może przynieść bardzo dobre efekty leczenia, które można wzmocnić zabiegami fizykalnymi, które powodują redukcję stanu zapalnego i stymulują regeneracje tkanek. W sytuacji, w której dolegliwości bólowe trwają przez długi czas rekomendowane jest leczenie operacyjne. 

Trzaskający palec: Zabieg 

W sytuacji, w której inne metody leczenia nie przynoszą zamierzonych rezultatów rekomendowane jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na przecięciu zajętej stanem zapalnym pochewki ścięgnistej, co przywraca sprawność zajętego stanem chorobowym palca.  

Palec trzaskający: Diagnostyka i leczenie Warszawa 

Centrum Medycyny Wileńska specjalizuje się w trzech dziedzinach – medycynie estetycznej, ortopedii i ginekologii. Działający w ramach Centrum Gabinet Ortopedyczny to miejsce, w którym Pacjenci mogą liczyć na kompleksową pomoc diagnostyczną oraz terapeutyczną. Wykonujemy również zabiegi, których celem jest wsparcie procesu terapeutycznego i przywrócenie utraconych funkcji narządu ruchu. 

Usługi lecznicze kierujemy do Pacjentów z Warszawy. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. 

Call Now Button