Centrum Medyczne Wileńska - Warszawa

Łokieć tenisisty: Leczenie i rehabilitacja w Warszawie

Działająca przy Centrum Medycznym Wileńska Poradnia Ortopedyczna specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu. Zapewniamy kompleksową pomoc Pacjentom skarżącym się na dyskomfort powodowany zapaleniem bocznego nadkłykcia kości ramiennej (tzw. łokciem tenisisty). 

Nasza oferta obejmuje kompleksową diagnostykę i leczenie, w tym zabiegi na łokieć tenisisty, których celem jest przyspieszenie procesu regeneracji ścięgna. Usługi kierujemy do Pacjentów z Warszawy i okolicy. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. 

Łokieć tenisisty: Objawy, leczenie, rehabilitacja 

Powszechnie uważa się, że łokieć tenisisty – jak wskazuje sama nazwa – jest dolegliwością dotykającą przede wszystkim osoby aktywnie uprawiające sport. Tymczasem praktyka pokazuje, że na łokieć tenisisty znacznie bardziej narażeni są pracownicy biurowi i mechanicy. 

Jakie objawy daje łokieć tenisisty? Jak przebiega leczenie? Na czym polega zabieg na łokieć tenisisty? 

Łokieć tenisisty: Objawy zapalenia bocznego nadkłykcia kości ramiennej

Łokieć tenisisty jest zespołem bólowym zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego, którego przyczyn należy upatrywać głównie w licznych mikrourazach i przeciążeniach. Objawia się bólem nasilającym się wraz z aktywnością fizyczną. Wśród innych objawów towarzyszących zaliczyć można m.in.:

  • osłabienie mięśni, 
  • tkliwość w czasie badania palpacyjnego, 
  • ograniczony zakres ruchu przedramienia,
  • ból odczuwany przy prostych czynnościach (np. podanie ręki),
  • w stanie zaawansowanym dolegliwości bólowe mogą występować nawet w stanie spoczynku.

Ból przy łokciu tenisisty ma charakter bólu piekącego lub kłującego. Może być pulsujący lub stały. W niektórych przypadkach promieniuje w kierunku sąsiadujących stawów – w górę do ramienia i/lub w dół do nadgarstka. 

Łokieć tenisisty: Leczenie 

Proces leczenia dolegliwości należy rozpocząć od wyeliminowania przyczyny powstawania bólu. Dolegliwości bólowe można uśmierzać przy  pomocy zimnych okładów, a także środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ważną rolę w procesie leczenia odgrywają zabiegi fizjoterapeutyczne oraz rehabilitacja. Zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu stymulowanie procesów regeneracyjnych, podczas gdy rehabilitacja łokcia tenisisty ukierunkowana jest na przywrócenie mobilności oraz reedukację wzorców ruchu, co ma zapobiec nawrotom dolegliwości w przyszłości. 

Metody terapeutyczne, jak i okres leczenia są zależne od stopnia zaawansowania i charakteru zmian degeneracyjnych w ścięgnie. Przyjmuje się, że leczenie łokcia tenisisty może trwać od 6 do nawet 12 tygodni. Po tym czasie powinno nastąpić wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych. 

Zabieg na łokieć tenisisty 

Leczenie łokcia tenisisty koncentruje się przede wszystkim na metodach nieinwazyjnych. W części przypadków mogą się one jednak okazać niewystarczające i konieczne okazuje się przeprowadzenie zabiegu. Zabieg na łokieć tenisisty polega na resekcji ognisk martwicy z pola przyczepu ścięgien prostowników promieniowych nadgarstka. Zadaniem lekarza ortopedy jest usunięcie zdegenerowanych fragmentów ścięgna i oczyszczenie tkanek.

Call Now Button