Labioplastyka — co to za zabieg i czy warto się na niego zdecydować?

Labioplastyka — co to za zabieg i czy warto się na niego zdecydować?

2023-12-15 admin

Labioplastyka nie jest jeszcze szeroko rozpoznawalnym terminem w Polsce, a jednak z każdym rokiem coraz więcej kobiet ma okazję się z nich zapoznać. To mało popularne pojęcie odnosi się do zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej, który polega na korekcji wyglądu warg sromowych większych lub mniejszych. Procedura wykonywana jest nie tylko w celach estetycznych, ale też po to, aby poprawić jakość życia u kobiet.

Labioplastyka – co to jest?

Labioplastyka jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu zmniejszenie lub powiększenie warg sromowych. 

Wargi sromowe to fałdy skóry wokół otworu pochwy. Wyróżnia się wargi sromowe zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze nazywane są wargami sromowymi większymi i po okresie dojrzewania pokrywane są włosami łonowymi. Wargi sromowe większe chronią zewnętrzne narządy płciowe, natomiast wargi sromowe wewnętrzne, czyli mniejsze ochraniają otwór cewki moczowej i pochwę.

Głównym celem operacji jest poprawa wyglądu warg sromowych. Niektóre kobiety decydują się na zabieg ze względów estetycznych, inne chcą tym sposobem poprawić jakość życia, ponieważ nieprawidłowy rozmiar warg sromowych może powodować ból i utrudniać wykonywanie niektórych czynności, takich jak jazda na rowerze.

Jak wygląda zabieg labioplastyki?

Zabieg labioplastyki, w zależności od celu wykonania, może polegać na:

  • usunięciu części wargi sromowej w celu zmniejszenia rozmiaru;
  • wstrzyknięciu substancji wypełniającej, aby zwiększyć rozmiar warg sromowych;
  • rekonstrukcji warg sromowych z innych tkanek.

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza szczegółową konsultację, podczas której omawia oczekiwania pacjentki, przedstawia możliwe ryzyka i wyniki oraz wyjaśnia sam proces operacyjny.

Zazwyczaj zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować także o zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Cała procedura trwa zazwyczaj ok. 60-90 minut. Zabieg najlepiej przeprowadzać po zakończeniu miesiączki, ponieważ krwawienie mogłoby wydłużyć proces gojenia. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza po przeprowadzeniu zabiegu. Rana goi się ok. 14 dni, a okres powrotu do pełnej sprawności może trwać nawet do 8 tygodni (w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentki). Należy postępować dokładnie według wskazówek pielęgnacyjnych lekarza, aby uniknąć ewentualnych problemów w czasie rekonwalescencji.

Dlaczego kobiety decydują się na labioplastykę? Wskazania do zabiegu

Jednym z najczęstszych powodów, które sprawiają, że kobiety chcą wykonać labioplastykę, jest wygląd obszaru intymnego. Kobieta, która nie jest zadowolona z wyglądu warg sromowych, może odczuwać dyskomfort psychiczny. Zabieg może przywrócić pewność siebie pacjentki i poprawić jej samopoczucie.

W niektórych przypadkach lekarz ginekolog może zalecić labioplastykę ze względu na problemy zdrowotne, dotyczące pacjentek z przerośniętymi wargami sromowymi. Kiedy wargi sromowe są zbyt duże, zwiększa się ich ekspozycja na otarcia od odzieży, co może prowadzić do powstawania ran, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej. Przerośnięte wargi sromowe sprzyjają także rozwojowi infekcji intymnych. Dla wielu kobiet jest to też problem, wpływający na dyskomfort w życiu seksualnym.

Jak długo utrzymują się efekty labioplastyki?

Labioplastyka wykonywana w celu zmniejszenia warg sromowych, przeprowadzona dokładnie może dać trwałe efekty. Jeżeli nie wynikną żadne komplikacje, najczęściej jest to zabieg jednorazowy, którego nie trzeba powtarzać. W przypadku labioplastyki wykonywanej w celu powiększenia warg sromowych, przy stosowaniu wypełniaczy, po kilku latach konieczne może okazać się dokonanie kolejnych „poprawek”.

Labioplastyka – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań wykonania zabiegu labioplastyki zaliczamy:

  • ginekologiczne choroby nowotworowe;
  • problemy z krzepliwością krwi;
  • okres miesiączki;
  • ciążę.

Czasem lekarz może zalecić, aby poczekać z wykonaniem zabiegu, jeżeli pacjentka planuje jeszcze mieć dzieci.

Jeżeli interesuje Cię labioplastyka w Warszawie, zabiegi wykonujemy w Centrum Medycznym przy ulicy Wileńskiej.

Call Now Button