Czym jest i jak działa botoks Kiedy widać efekty

Czym jest i jak działa botoks? Kiedy widać efekty?

2023-12-18 admin

Wiele słyszałaś o botoksie i skuteczności zabiegu, ale nie do końca wiesz, co to jest i na czym polega cała procedura? Botoks to jeden z najpopularniejszych zabiegów, mających na celu redukcję zmarszczek, a współczesna medycyna estetyczna umożliwia wykonanie procedury z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej i jak działa na skórę, a także kiedy możesz spodziewać się pierwszych efektów.

Czym jest botoks?

Botoks to popularna nazwa zabiegu redukcji zmarszczek z wykorzystaniem toksyny botulinowej, zwanej potocznie jadem kiełbasianym. Brzmi strasznie? Być może, jednak pamiętaj, że doświadczony specjalista wykorzystuje do zabiegu dawkę jadu, która jest bezpieczna dla człowieka. Toksyna botulinowa w niewielkiej ilości ma działanie terapeutyczne, a w medycynie estetycznej stała się popularna ze względu na zdolność do tymczasowego paraliżu mięśni, co może skutkować wygładzeniem zmarszczek.

Do zabiegu botoksu wykorzystuje się toksynę botulinową typu A, która jest wstrzykiwana podskórnie w kontrolowanych dawkach i w niewielkim stężeniu. 

Jak działa botoks?

Mechanizm działania botoksu jest fascynujący i opiera się na wpływie toksyny na układ nerwowy. Kiedy toksyna botulinowa zostaje wstrzyknięta w określony obszar, blokuje sygnały nerwowe do mięśni, które odpowiadają za mimikę twarzy. Efekt paraliżu mięśni jest tymczasowy, utrzymuje się przez określony czas, a następnie organizm stopniowo odzyskuje pełną kontrolę nad mięśniami.

Sparaliżowanie mięśni mimicznych jest kluczowe dla redukcji zmarszczek. Gdy mięśnie są tymczasowo zrelaksowane, skóra nad nimi staje się gładka, a istniejące zmarszczki stają się mniej widoczne. 

Na jakie zmarszczki działa botoks?

Czy przy pomocy botoksu można wygładzić wszystkie zmarszczki?  Zabieg zalecany jest przede wszystkim do usuwania zmarszczek mimicznych na czole, jak również do eliminacji bruzd przynosowych, lwiej zmarszczki czy tzw. kurzych łapek w okolicy oczu. Doświadczony specjalista przy pomocy botoksu może także zmniejszyć zmarszczki wokół ust, na szyi i policzkach. W takich przypadkach stosowana jest toksyna botulinowa w postaci mezobotoksu (rozcieńczona toksyna botulinowa). Coraz częściej botoks wykorzystywany jest również w celu uniesienia opadających brwi.

Po jakim czasie widać efekty botoksu?

Toksyna botulinowa zaczyna działać dopiero po upływie kilkudziesięciu godzin, dlatego u większości osób pierwsze efekty zabiegu będą widoczne dopiero po ok. 3-4 dniach, natomiast na pełny efekt trzeba poczekać nawet tydzień lub dwa. Jeżeli więc po kilku dniach od zabiegu wciąż nie widzisz rezultatów, nie jest to powód do paniki. Pamiętaj, że efekty większości zabiegów różnią się w zależności od predyspozycji pacjenta.

Efekty botoksu utrzymują się zazwyczaj przez okres od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie, gdy toksyna zostaje stopniowo metabolizowana przez organizm, mięśnie zaczynają odzyskiwać swoją pełną funkcję, a z nimi wracają i mimiczne ruchy twarzy. Dla utrzymania stałego efektu konieczne jest powtarzanie zabiegów co jakiś czas. Warto zaznaczyć, że trwałość efektów może być zależna także od trybu życia. Często jest tak, że osoby uprawiające systematyczną aktywność fizyczną mogą cieszyć się rezultatami nieco krócej. Jest to związane z przyspieszeniem metabolizmu, co skutkuje szybszym rozkładaniem toksyny.

Zapisz się na zabieg botoksu w naszej klinice!

Wiesz już, na czym polega i jak działa botoks. Jeżeli jesteś zdecydowana na zabieg, zapisz się na konsultację w sprawie botoksu w Warszawie w naszym Centrum Medycznym Wileńska. Podczas rozmowy wstępnej specjalista wyjaśni dokładnie, jak będzie przebiegać procedura i przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, w celu ustalenia, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania toksyny.

Call Now Button